Bilim-Teknik:
Genç kızlar daha depresif

Ergenlik depresif belirtilerin, özellikle kızlar arasında, önemli ölçüde artış gösterdiği çalkantılı bir dönem olarak belirtilir. Psikolojik Bilim Derneği (Association of Psychological Science) nin Klinik Psikoloji (Clinical Psychological Science) dergisinde yayınlanan bir araştırmada depresyona girme riskinin cinsiyete göre farklılık gösterdiği ve bu durumun genç kızların stresli kişilerarası ilişkilere daha fazla maruz kalması sonucu olabileceğini göstermektedir

Yapılan araştırmada Temple Üniversitesi araştırmacılarından Jessica Hamilton ve Lauren Alloy ergenlik döneminde kızların daha yüksek depresyon belirtisi göstermesinin birçok nedene bağlı olmasına rağmen araştırmada farklı bir yöne ışık tutmakta ve kişilerarası ilişkilerde stresin önemli bir nedensel faktör olduğunu vurgulamaktadılar.

Araştırma depresyon ile ilgili negatif bilişsel tavır ve ruminasyon (geçmişte olan bir durumu tekrar tekrar düşünerek çözmeye çalışma sendromu, zihinsel geviş getirme de denmektedir) gibi bilişsel zayıflıkların ergenlik döneminde ortaya çıktığı göstermektedir.  Olaylara olumsuz yönde (negatif bilişsel tarzı) bakışı bulunan ve olaylar sonrasında olayları yorumlama (ruminasyon) eğiliminde olan gençlerin depresyon riski daha fazladır.

Araştırmacılar, devam eden boylamsal çalışmada 382 Kafkas ve Afro-Amerikan ergenlerin her birinin bilişsel zayıflık ve depresif belirtilerinin ölçüldüğü öz değerlendirme raporudan sonra yaklaşık 7 ay boyunca üç kez izlem raporu düzenlemişlerdir.

Araştırma sonuçlarına göre; Kişilerarası bağımlı stres seviyesi yüksek olan gençlerin, daha sonraki değerlendirmelerde de negatif bilişsel tarz ve ruminasyonun yüksek olduğu görülmüştür. Erkeklerde depresyon belirtileri giderek azalma eğilimi gösterirken kızlarda ilk değerlendirme ile takip eden değerlendirmeler arasında erkeklere oranla depresif eğilimin arttığı gözlemlenmiştir.

Sonuç olarak, araştırmacılar, kızların kişiler arası stres faktörlerine daha fazla maruz kalmasının depresyon ve ruminasyon eğilimlerini arttırdığının ebeveynler, eğitimciler ve klinisyenler tarafından anlaşılmasının önemini ve böylece, stres faktörlerinin etkisini azaltmak ya da başa çıkma yolları bulmak üzere ergenlere, özellikle kızlara, yol göstermenin faydalı olabileceğini vurgulamaktadırlar.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

MAKÜ ARAŞTIRMA MERKEZİ HEM ÜNİVERSİTEYE...
MAKÜ ARAŞTIRMA MERKEZİ HEM ÜNİVERSİTEYE HEMDE SANAYİ KURULUŞLARINA DESTEK SAĞLIYOR

Haberi Oku