Eğitim:
Teşkilat kötü durumda

Eğitim İş Isparta Şube Başkanı Levent Çakan, açıklamasında şu ayrıntılara yer verdi.

“Bir süredir Millî Eğitim Bakanlığı’nda bürokratik ‘tasfiye’, yaşanmakta. Teşkilat adeta hallaç pamuğu gibi atıldı. Tam anlamıyla taş üstünde taş bırakılmadı. Mevzuat düzenlemesiyle 76 bin yönetici bir anda tayin potasına girdi.

Sınav komisyonlarında binlerce milli eğitim bürokratının görevine ‘kriterlere haiz değiller’ gerekçesiyle son verildi.16 bin okul müdüründen 7 binden fazlası hiçbir objektif kriter gösterilmeden makamından uzaklaştırıldı. Milli Eğitim Müdürlüklerimiz bugün başlayacak mülakat sürecinde ‘sözlü sınav’ yöntemiyle ve sübjektif kriterlerle yeni yöneticiler belirleyecek. Ancak mahkemelerce art arda sözlü mülakat ile yapılan atamalar yargıdan dönmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın  sözlü mülakat sonrası gerçekleştirdiği 1709 şube müdürünün ataması dün bir kez daha yargıdan döndü Ankara Bölge İdare Mahkemesi mülakatı iptal edip, yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Kararın iptal gerekçesinde: “Kamu hizmetinin etkin ve süratli bir şekilde yürütülmesinin sağlanması amacıyla, liyakatın tespitinde, kriterleri objektif olarak belirlenmiş yazılı sınavda alınan puanın esas alınacak şekilde değerlendirilmesi gerektiği hususunda kuşku bulunmadığından, dava konusu işlemin dava sonuna kadar ve teminat aranmaksızın yürütmesinin durdurulmasına oybirliğiyle karar verildi” denilmektedir.

Bu Mahkeme kararı ile birlikte mülakatla yapılan tüm sınavların iptal edilmesi gerekmekte ve bugün başlayan sözlü müdür görevlendirme sürecini de şimdiden tartışmalı hale getirmiştir.

Mahkemelerimiz, art arda aldıkları bu kararlar neticesinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın ülke genelinde yaptığı sözlü puanlama işlemlerinin tamamının yürütmesini durdurmuştur. Anayasa Mahkemesi’nin 3 Ekim 2014’te verdiği kararı da unutmamak gerekiyor. Bu karara göre yargı kararını uygulamayanlar yargılanacaktır

Her fırsatta hak hukuktan bahsedenlerin kendilerinde hak hukuk varsa yargı kararlarına uyup atamaları sözlü sınav ile değil, yazılı sınavı esas alarak yapmalıdır. Türkiye çapında yapılmaya başlayan mülakatlar sonunda müdürlük kazananların ne kadar demokratik ve sübjektif olduğunu sonuçlara kamuoyu ile bakarak göreceğiz. Eğitim İş olarak, bu alanda da hukuksal mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

% 100' E KADAR BURS İMKANI

Haberi Oku