Ekonomi:
313,6 Milyon TL yatırım yapıldı

ÇÖZÜM MERKEZİ

BAKA’nın salt finansal destek kurumu olmadığı tezini ortaya atan Engin, şöyle dedi: “Şimdiye değin Isparta’da 40; Antalya’da 28 ve Burdur’da 22 olmak üzere 90 şirketin problemleri çözüme kavuşturuldu. B2B (Elektronik Ticaret) bağlamında Batı Akdeniz şirketleri dünyaya açıldı.

20 MİLYON DOLAR

Çin’in Hebei Eyaleti’nden Xingtai Wanhai Investment Group’un BAKA temasları sonucu Antalya’da, Ser- Gün Enerji ortaklığı ile 20 Milyon Dolar değerinde yatırım yapacağını kaydeden Engin, “anlaşma imzalandı. 200 kişiye istihdam sağlanacak. Elektrikli bisiklet, yük taşıma araçları, fotovoltaik panel, mini traktör ve hazır makarna üretilecek” dedi.

‘İŞ’TE YATIRIM RAPORU

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Genel Sekreteri Tuncay Engin, 2010- 2013 Dönemi arasındaki Mali Destek programları kapsamında Isparta, Antalya ve Burdur’da total 313 Milyon 600 Bin TL değerinde yatırım gerçekleştirildiğini açıkladı.

ÇÖZÜM ODAKLI ANLAYIŞ

BAKA’nın Mali Program, Teknik (TD) ve Doğrudan Faaliyet Desteği (DFD), Avrupa Birliği (AB), Birleşmiş Milletler (BM), Dünya Bankası ve diğer kurum/ kuruluşlardan kaynak sağlamanın yanı sıra çok önemeli işlevleri bulunduğunu kaydeden Engin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“BAKA, Isparta’da 40, Antalya’da 28 ve Burdur’da 22 olmak üzere 90 reel ekonomi aktörlerinin sorunlarını çözdü.

BAKA, salt mali kaynak aracı değildir.

Devlet adına hareket kabiliyeti olması da yatırımcılar nezdinde güven sağlıyor. Hizmetlerin ücretsiz şekilde yapılması da BAKA’ya ilgiyi artırıyor.

Hedefimiz açık;

TEK DURAK OFİS ANLAYIŞI

Batı Akdeniz Bölgesi’nin ekonomik kalkınmasını sağlamaktır

Gelir dağılımını dengelemektir

Bölge içerisindeki gelişmişlik farklarını azaltmaktır

Ekonomiye katkı sağlayacak projelere destek vermektir.

Ayrıca BAKA’nın planlama tarafı da vardır ki, bu çok hayati bir değer

Yurt içinde ve yurt dışında işbirliği alanları yaratıyoruz

Isparta, Antalya ve Burdur’un etkin şekilde tanıtımını yapıyoruz

En öncelikli alanlarımızdan biri de Batı Akdeniz’e yerli ve yabancı yatırımcı çekmektir.

BAKA, bu kapsamda uluslararası toplantılar düzenliyor.
İşadamları ile buluşuyor, ulusal ve uluslararası fuarlara katılım sağlıyor.


Yatırım tanıtım çalışmalarının yanı sıra önemli görevlerimizden birisi de, bölgeye gelmeyi planlayan veya mevcut yatırımcılara yatırım öncesinde, yatırım sırasında ve yatırım sonrasında bürokratik süreçlerde yardımcı olmak. Tek durak ofisi yaklaşımı ile çalışan BAKA, bugüne kadar bölgede önemli yatırım projelerinin gerçekleşmesine imza attı.”

3 YIL EMEK VERDİK 
ÇİN- TÜRK ORTAK GİRİŞİMİ İLE
20 MİLYON DOLAR DEĞERİNDE YATIRIM YAPILACAK

BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin, Ser- Gün Enerji ile Çin Halk Cumhuriyeti şirketi arasında 20 Milyon Dolar değerinde yatırım anlaşmasının imzalandığını da anlattı. Engin, şöyle dedi:

BAKA’nın 3 yıldır kararlı bir şekilde sürdürdüğü çalışmaları, girişim ve destekleri sonunda Çin’in sanayisi en gelişmiş eyaletlerinden Hebei’deki Xingtai Wanhai Investment Group Şirketi, Antalya’da Ser- Gün Enerji ile ortak ortak yatırım için anlaştı. İlk etapta 20 milyon dolarlık yatırım; BAKA Antalya Yatırım Destek Ofisi’nde (YDO) 18 Eylül 2014’de imzalandı.

Üretim tesislerinde ilk etapta 200 kişiye istihdam sağlayacak 20 milyon dolarlık yatırımın, ilerleyen aşamalarda 100 milyon dolara ulaşması öngörülüyor. Çinli yetkililerin, Ser-Gün Enerji ile 2, 3, 4 tekerlekli elektrikli bisiklet ve yük taşıma araçları, fotovoltaik panel, mini traktör ile hazır makarna (noodle) üretimi gerçekleştirecekleri yatırım; Antalya OSB’de 19 bin 500 metrekare alanda yapılacak.

Kurulum çalışmaları başlayan üretim tesislerinin 3 aya kadar tamamlanması 20 milyon dolarlık yatırım da 1 yıl içinde gerçekleşmesi hedefleniyor. Ortaklık yapısının yüzde 51’i Türk, yüzde 49’u da Çin sermayesi ile olacak üretim tesislerinde yüzde 98 Türk işçiler çalışacak.”

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ISPARTA'DA BEDAVA AMA...

Haberi Oku