Gündem:
ASFALT PLENTİ SAYESİNDE 3 MİLYON TL TASARRUF
İl Özel İdaresi’nin asfalt plenti tesisi yatırımının tamamlanmasının ardından köy grup yolları için daha önce 18 milyon TL borçlanma kararı alan İl Genel Meclisi, bunu iptal ederek, 4 yıl vadeli 15 milyon TL borçlanma kararı aldı. Bu sayede asfalt plentinin ilk etapta 3 Milyon TL kâr sağladığı görüldü.

Köy grup yollarında sıcak asfalt kaplama işine başlayan Isparta İl Özel İdaresi, 2 yıl için belirlediği 400 kilometrelik hedefine ulaşmak için çalışmalara başladı. Bu yıl 200 kilometre köy grup yolunu asfaltlamayı planlayan İl Özel İdaresi, maliyetleri düşürmek ve çalışma hızını artırmak amacıyla bu alanda yatırım kararı almıştı.

İl Özel İdaresi, 6 milyon TL'lik yatırımla mobil asfalt plenti, 2 finişer, 3 silindir ve 1 mekanik plent satın alarak yatırımı tamamladı. Asfalt plentinin seyyar olarak kullanılabildiği için Çetince, Eğirdir Çay ve Keçiborlu Karayolları tesislerinde değişik zamanlarda asfalt üretimi yapabilecek. Sıkıştırılmış doğalgaz ile çalışan, çevreye duyarlı asfalt plenti ile saatte 160 ton, günde 1600 ton sıcak asfalt üretimi hedefleniyor.

Asfalt plentinin İl Özel İdaresinin asfalt yatırımlarında büyük tasarruf yapmasını sağlayacağı belirtilmişti. İlk tasarruf İl Özel İdaresinin 200 km’lik köy grup yolları yatırımı için yapılacak borçlanmanın azaltılması ile kendini gösterdi. Isparta valiliği tarafından geçen gün İl Genel Meclis gündemine sevk edilen borçlanma teklifi ile ilgili hazırlanan komisyon raporu dün yapılan oturumda görüşüldü. Hazırlanan rapor doğrultusunda daha önce 18 milyon TL olarak alınan borçlanma kararı, İl Özel İdaresinin asfalt plenti yatırımı ile birlikte 15 milyon TL’ye düşürüldü.

3 MİLYON TL’LİK TASARRUF                        

Konu ile ilgili hazırlanan komisyon raporunda şunlara yer verildi. “İl Genel Meclisinin 2017 Yılı Ağustos ayı toplantısının 07/08/2017 tarihli 1. birleşiminde komisyonumuza havale edilen; İdaremiz sorumluluk sahasında bulunan köy yollarının Bitümlü Sıcak Karışım (BSK) ile kaplanması işinde kullanılmak üzere İl Genel Meclisinin 06.01.2017 tarih ve 1/5-026 sayılı kararları gereğince İller Bankası A.Ş’den 18.000.000,00 TL. kredi tahsisinin sağlandığı, ancak bu çalışmalarla ilgili yapılan ihalelerin muhtelif nedenlerle iptal olması sebebiyle, BSK asfalt kaplama çalışmalarının idarenin kendi imkanları ile yapılmasına karar verildiği ve idaremizce ihtiyaç duyulan makine ve ekipmanların temin edildiği, bu nedenle BSK asfalt kaplama çalışmalarının idaremiz makine ve ekipmanları ile yapılabilmesi amacıyla İl Genel Meclisinin 06.01.2017 tarih ve 1/5-026 sayılı borçlanma kararının iptal edilerek, İdaremiz sorumluluğunda bulunan köy yollarımızın Bitümlü Sıcak Karışım (BSK) ile kaplanmasında ihtiyaç duyulacak malzemenin temininde kullanılmak üzere ilgili mevzuat hükümleri kapsamında İller Bankası A.Ş.’den 4 yıl vadeli, 15.000.000,00 TL kredi kullanılması hususunda karar verilmesine dair İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğinin (Strateji Geliştirme Müdürlüğünün) Valilik Makamınca havaleli 04.08.2017 tarih ve 10748 sayılı teklifinin komisyonumuzca incelenmesi neticesinde;

İlimiz özel İdaresi sorumluluk alanında yer alan köy yollarında yıllık ortalama günlük taşıt sayısının (YOGT) her geçen gün artması, sürücü ve yolcuların daha konforlu seyahat edebilmelerini sağlamak, tarım ürünlerinin en kısa sürede nakliyelerinin sağlanması, turizm, taşımalı eğitim vs. hizmetlerin herhangi bir aksamaya meydan vermeden yürütülmesi ve yöresel ulaşımın daha güvenli bir şekilde sağlanması, yolların bitümlü sıcak karışımlı (BSK) malzeme ile kaplanmanın hem ekonomik, hem güvenlik, hem de görsel açıdan değer katması, mevcut köy yollarının mevcut durumunun sathi kaplama olması nedeniyle mıcır vb. malzemelerin sık araç seyirleri esnasında araçlara hasar vererek trafik akışını olumsuz yönde etkilemesi, söz konusu köy yollarının, köy yolu standardında olması nedeniyle trafik yoğunluğunu kaldıramaması ve zaman zaman elim trafik kazalarına sebebiyet vermesi. BSK kaplama ömrünün uzun olması nedeniyle bütçe giderleri açısından büyük katkı sağlaması, kullanıcıların konforlu bir şekilde seyahat etmelerini sağlaması ve trafik kazalarını minimum seviyeye indirmesi nedeniyle:        

İdaremiz sorumluluk sahasında bulunan köy yollarının Bitümlü Sıcak Karışım (BSK) ile kaplanması işinde kullanılmak üzere İl Genel Meclisinin 06.01.2017 tarih ve 1/5-026 sayılı kararlan gereğince İller Bankası A.Ş'den 18.000.000,00 TL. kredi tahsisinin sağlandığı, ancak bu çalışmalarla ilgili yapılan ihalelerin muhtelif nedenlerle iptal olması sebebiyle, BSK asfalt kaplama çalışmalarının idarenin kendi imkanları ile yapılmasına karar verildiği ve idaremizce ihtiyaç duyulan makine ve ekipmanların temin edildiği anlaşılmıştır. İdaremiz sorumluluğunda bulunan köy yollarımızın Bitümlü Sıcak Karışım (BSK) kaplanmasında ihtiyaç duyulacak malzemenin temini giderlerinde sarf edilmek üzere 15.000.000,00 TL. ödeneğe ihtiyaç bulunduğu, ancak İl Özel İdaresinin kısıtlı bütçe imkanları ile söz konusu malzemelerin kısa süre içerisinde temin edilmesinin mümkün bulunmadığı, bu nedenle BSK asfalt kaplama çalışmalarının idaremiz makine ve ekipmanları ile yapılabilmesi amacıyla İl Genel Meclisinin 06.01.2017 tarihli borçlanma kararının iptal edilerek, İdaremiz sorumluluğunda bulunan köy yollarımızın Bitümlü Sıcak Karışım (BSK) ile kaplanmasında ihtiyaç duyulacak malzemenin temininde sarf edilmek üzere İller Bankası A.Ş.'den 4 yıl vadeli olarak 15.000.000.00 TL. tutarında kredi kullanılması ve kredi ile ilgili iş ve işlemlerde İlimiz Valisi Sayın Şehmus Günaydın veya görevlendireceği personelin yetkili kılınması komisyonumuzca uygun mütalaa edilmiştir” denildi. Komisyon kararı İl Genel Meclisinde oy çokluğu ile kabul edildi. 

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

3 ŞEHİDİMİZ VAR, 1 KARDEŞİMİZ ISPARTALI

Haberi Oku