Gündem:
BAKIN ISPARTA'DA NE KADAR
Isparta’daki yaşam süresini TÜİK incelemeye aldı. Çıkan sonuçlar şaşırtıcı. Sonuçlara göre Isparta’da erkekler kadınlardan daha az yaşıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) , “Hayat Tabloları,2013” istatistiklerini açıkladı.

Hayat tabloları, her yaştaki nüfusun ölümlülük olasılıklarını ve hayatta kalma sürelerini ayrıntılı olarak açıklayan tablolardır. Demografik analizin en eski araçlarından birisi olan hayat tabloları, ölümlülük (mortalite) tabloları olarak da bilinmektedir.

Doğuşta beklenen yaşam süresi, ülkelerdeki sosyo-ekonomik gelişmişlik seviyelerini, yaşam kalitesini ve ölümlülük seviyelerini ölçmekte kullanılan çok önemli bir göstergedir. Bu gösterge hayat tabloları yoluyla elde edilebilmektedir.

Türkiye’de doğuşta beklenen yaşam süresi 76,3 yıldır.

Doğuşta beklenen yaşam süresi, Türkiye geneli için toplamda 76,3, erkeklerde 73,7 ve kadınlarda 79,4 yıldır. Genel olarak kadınlar erkeklerden daha uzun süre yaşamakta olup, doğuşta beklenen yaşam süresi farkı 5,7 yıldır.

Doğuşta beklenen yaşam süresinin en yüksek olduğu il Giresun’dur.

Ülkemizde, doğuşta beklenen yaşam süresinin en yüksek olduğu il 78,9 yıl ile Giresun’dur. Rize ve Yalova 78,7 yıl ile ikinci sırada yer alırken, 78,6 yıl ile Batman bu illeri takip etmektedir. Yaşam süresinin en düşük olduğu il ise 72,1 yıl ile Erzurum’dur. Erzurum’u sırasıyla 73,2 yıl ile Mardin ve 73,3 yıl ile Van illeri izlemektedir.

Cinsiyete göre doğuşta beklenen yaşam süresi (En yüksek-En düşük)

 


Erkeklerde doğuşta beklenen yaşam süresinin en yüksek olduğu il 76,3 yıl ile Karaman’dır. Karaman’ı 76,2 yıl ile Yalova ve 76,1 yıl ile Batman izlemektedir. Kadınlarda ise doğuşta beklenen yaşam süresinin en yüksek olduğu il 82,2 yıl ile Giresun’dur. Giresun ilini 81,9 yıl ile Rize ve 81,5 yıl ile Tunceli izlemektedir.


Erkeklerde doğuşta beklenen yaşam süresinin en düşük olduğu il 70,2 yıl ile Erzurum’dur. Erzurum’u 70,6 yıl ile Van ve Ağrı izlemektedir. Kadınlarda ise en düşük değere sahip olan il 74 yıl ile yine Erzurum’dur. Erzurum ilini 75,3 yıl ile Mardin ve 76 yıl ile Van izlemektedir.


İstanbul ve Ankara’da doğuşta beklenen yaşam süresi 77,2 yıldır

En fazla nüfusun bulunduğu İstanbul ili ile ikinci büyük nüfusa sahip olan Ankara’da, doğuşta beklenen yaşam süresi Türkiye ortalamasından daha yüksek olup toplamda 77,2, erkeklerde 74,4 ve kadınlarda ise 79,9 yıldır.

Türkiye’de yaşam süresi AB ülkelerinin ortalamasından daha düşüktür.

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi’nin 2012 yılı verilerine göre, Avrupa Birliği (AB) üyesi olan 28 ülkenin ortalama doğuşta beklenen yaşam süresi 80,3 yıldır. Türkiye toplam nüfusunun 2013 yılında 76,3 yıl olan doğuşta beklenen yaşam süresi, bu ülkelerin ortalama yaşam süresinden 4 yıl daha düşüktür. Erkeklerde bu değer Avrupa Birliği ülkeleri için 77,5 yıl iken Türkiye’de 73,7 yıldır. Kadınlarda ise doğuşta beklenen yaşam süresi Avrupa Birliği ülkeleri için 83,1 yıl iken Türkiye’de bu değer 79,4 yıldır.

Ve Isparta…

TÜİK verilerine göre Isparta büyükşehirlerin gerisinde. Isparta’da doğuşta beklenen yaşam süresi ortalama 76,5 yıldır. Cinsiyete göre bakılacak olursa, erkeklerde 73,9 yıl, kadınlarda ise 79,1 yıldır. Isparta’da da diğer yerlerde olduğu gibi kadınlar erkeklerden uzun yaşıyor. Ortalama değer ise Türkiye ortalamasına çok yakın.

Kaynak: TÜİK

http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do;jsessionid=nqQhJryf5pLxPKXDbCpyqSw5tn1LzhCQDCw03D81kYs5tLh2ZbLF!-447006498?id=18522

 
 

medyaakdeniz, ısparta haber, Medya akdeniz, ısparta haberleri, haber ısparta, medyakdeniz

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İNŞAAT HALİNDE ÇÜRÜYEN KÜLTÜR MERKEZİ

Haberi Oku