Gündem:
Bayramlar sevinç günleridir Sevinçler de paylaşılmalıdır
Son Peygamber Hz. Muhammed’in, İslam’da iki din olduğuna işaret ettiğini belirten Bilgiç, bunların Ramazan ve Kurban Bayramı olduğu söyledi. Konuyla ilgili Medyakdeniz’e açıklamalarda bulundu;

KURBAN ALIRKEN VE KESERKEN DİKKAT EDİLECEKLER

İlk önce bir kurbanı tarif edelim. Kurban kelime anlamı koyun, keçi, sığır, deve gibi dört cins hayvanın  kurban bayramı günlerinde yani Zi’l-Hicce ayının 10. 11. 12. günlerinde  Allah’a yaklaşmak için kesmek demektir. Şimdi bir dostumuza ahbabımıza değişik vesilerle hediye götürürken bunun iyisini seçmesini, ona layık olmasına dikkat ederiz. Kurban, Allah için Allah’ın takdirini , Allah’a karşı yakınlaşmak için kesilen bir hayvan olduğu için ayıplardan noksanlardan  uzak olması gerekir.  Bazı ayıplar vardır. Bunlar kurban keserken ayıbı olanlar, ayıbı olmayanlar.

Örneğin boynuzlar biri yada ikisi kırılmış olan , kulağının yarısından fazlası kesilmiş olan, kuyruğu ve yavruyken bu düşünülemeyebilir de sonrada  kaza neticesiyle kuyruğunun yarıdan fazlası kesilmiş olan memelerinin başı kesilmiş olan, çok uzun süre hastalıklı olan, gideceği yere kadar kesileceği yere kadar gidemeyen topal, ondan sonra kendini besleyemeyecek kadar güçsüz olan kurbanın kesilmesi  caiz değildir. Bunlara dikkat etmek lazım. Kurbanın bir de yaşları var. Sığırın 2 yaşını tamamlaması, koyunun ve keçinin 1 yaşını tamamlaması vaat ediyor. Ancak  koyunun kuzusu 6 aylık ise beslenmiş ise annesi gibi görünüyorsa o caizdir. Ama  kurban 1 yaşını doldurmadan kurban edilmez.  Müslümanın hedefi, Allah’a yakın olmak, sevap kazanmak. Bütün ibadetlerde olduğu gibi mesela abdest alırken ‘’ Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya’’ ,Gusül abdesti alırken ‘’ Niyet ettim Allah rızası için gusül almaya’’,  namaz kılarken işte sünneti, farzı, vacibi kılarken ‘’ Niyet ettim Allah rızası için namaz kılamaya ‘’ deriz. Kurbanda da Aleyhisselam emrediyor, Allah niyazından yakınlıktır , razı olması gerekir. Çünkü Allah’ın ne kurbanın etine, ne de kurbanın kanına ihtiyacı vardır. Allah ben kullarıma imtihan vardım. İmtihanı olan kullarım bana yaklaşmak için kurban kesiyor mu kesmiyor mu ona bakıyor.  Bir de kurbanın tarihi Hz. Adem’in  çocuklarının bir tarih  Habil ile Kabil anlaşmazlığa düşmüşlerdi. Hz. Adem, Kabil’e dedi ki.’’ Habil sen çobansın Allah’a bir kurban takdim et. Kabil sende çiftçisin. Sende buğdaylarını  takdim et. Hanginizin takdimi kabul olunursa o onun muradı yerine gelsin dedi. Cenabı Allah, Habil’in kurbanını kabul etti. Daha sonra ise Hz. İbrahim aleyhisselam Cenabı Allah’a ‘’ Yarabbi bana bir erkek evlat verirsen sen sevdiğin şeyi sana kurban edeceğim’’  dedi. Allah da İsmail aleyhisselamı verdi. Ve rüyalarında İsmail’i boğazlarken görmeye başladı. Açıklık ki Cenabı Allah oğlunu Allah için  kurban etmesini istiyordu. Vaadini yerine getirince bıçak İsmail’i kesmedi.  Cenabı Allah Cebrail’e cennetten bir koç kurban verip , İbrahim aleyhisselam İsmail’in yerine koçu kurban verdi. Geçmiş bir hadisde bu ama bazı peygamberlerimizin zamanında da  kurban ifadesi Kur’an ayetlerinde de hepimizin Kevser suresinde “fesalli lirabbike venhar” “Rabbin için namaz kıl ve kurban kes ‘’ buyurulur. Efendimiz de kurbanlarınızı büyük büyük kesiniz. Burbanın vacip oluşu Kur’an ayetlerinde  6.36

BAYRAM, BAYRAM GİBİ OLMALI

Bayramlar sevinç günleridir. Sevinci paylaşılmalı. 7’den 70’e kadar. Herkes bayramlaşmalı yoksa toplumun belirli bir kesimi bayram yapar, belli kesimi ağlarsa, gözyaşı dökerse sıkıntı olursa buna bayram denmez . Onun için bayram günü büyüklerin elleri öpülmeli, ziyaret edilmeli, ihtiyaçları varsa karşılanmalıdır. Çocuklarımızın ellerinden  tutup lunapark gibi eğlence parklarına götürmeli, açlar doyurulmalı,  huzurevlerine, cezaevlerinde,  sevgi evlerinde ailesinden uzaklarda yaşayanlara gidilmeli hal ve hatırları sorulmalıdır. Ve dargın olduğumuz küskün olduğumuz insanlar varsa bunlarla mutlaka barışılmalıdır. Bayramda düşmanın dostun farkı kalmamalı, Cenabı Allah Kuran-ı Kerim’de bütün Müslümanlar kardeştir diyor.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İNŞAAT HALİNDE ÇÜRÜYEN KÜLTÜR MERKEZİ

Haberi Oku