Gündem:
Siyasette 50 yılın birikimi müzede toplandı

9’ncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 50 yıllık siyasi hayatında her zaman aklının vatandaşlarında olduğunu belirterek, 50 yılda Türkiye için yaptıkları hizmetleri Demokrasi ve Kalkınma Müzesi’nde sergilediklerini söyledi.

ATATÜRK’Ü UNUTURSAK HER ŞEYİ UNUTURUZ
9’ncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, müze açılışına gelen herkese teşekkür ederek, açılışı gerçekleşen müzede de bu 50 yılda Türkiye’ye neler kazandırdıklarını herkese göstermek istediklerini söyledi.
9’ncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, “Bugün müze açılışına katılan başta TBMM Başkanı Cemil Çiçek, parti genel başkanları, yurtdışından gelen eski cumhurbaşkanları arkadaşlarım, eski bakanlık yapmış kişilere çok teşekkür ediyorum. Ben bu görüntüyü Cumhuriyet Bayramı ilan ediyorum. Ancak şöyle bir durum var. Atatürk’ü unuttuğumuz zaman her şeyi unutmuş oluruz. O bizim her şeyimiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e de teşekkür ediyoruz. Biz 50 yıl borcumuzun peşinden gittik. Bu 50 yıl içerisinde Türkiye için ne yaptıysak müzede anlatmak istedik” dedi.  

KARDEŞİM ŞEVKET’E TEŞEKKÜR EDERİM
Müzenin yapılmasında kardeşi Şevket Demirel’in büyük katkısının olduğunu belirten 9’ncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Isparta’ya ve İslamköy’e kazandırdığı değerlerin oldukça fazla olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Demirel, “Ben öncelikle kardeşim Şevket Demirel’e teşekkür etmek istiyorum. Bu müzenin tamamlanıp açılmasında çok emeği olmuştur. Sadece bu müze için değil, Şevket’in Isparta’ya ve İslamköy’e kazandırdıkları değerleri de unutmamak lazım. Bunların en basit örneklerinden biri, Isparta Ovası’nda dağlık bir bölge vardı. Bozkır gibi bir yerdi. Ama Şevket’in oraları ağaçlandırmasıyla çok güzel bir yer oldu. Aklınız varsa gidin görün” şeklinde konuştu.

ALNIMIZ AÇIK, YÜZÜMÜZ AKTIR
9’ncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Demokrasi ve Kalkınma Müzesi açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye siyasetinde 50 yıl boyunca Türkiye’ye hizmet ettiklerini belirterek, yeni hükümetlerin Türkiye’yi daha iyi yerlere getireceklerini söyledi.
9’ncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, “1950’li yıllarda Türkiye’de hizmet çok fazla yoktu. Devletin başına geldiğimizde Türkiye’de ne elektrik vardı, ne de su. Biz bu sorunlara el attık. Elektrik olmayan bölgelere elektrik, su olmayan yerlere su götürdük. Peki biz bu müzeyi neden açıyoruz? Bu müzeyi açmamızın amacı 1950’li yıllardan bu yana Türkiye’ye yaptığımız hizmetleri anlatmaktır. Bizim alnımız açık. Yüzümüz aktır. Bizden sonra ki hükümetlerde Türkiye'yi daha iyi yerlere götüreceklerdir” dedi.

BORÇLARI ÖDEMEK İÇİN ÇALIŞTIK
Demirel, “Biz 50 sene bu borçları ödemek için çalıştık. Ben huzurunuzda Türkiye’de 7 sene Cumhurbaşkanlığı yapmış bir adam olarak bulunuyorum. Cumhurbaşkanlığını zorla birisinin elinden almış bir adam değilim. 12-13 seneyi aşan bir başbakan olarak bulunuyorum. Başbakanlığını da kimsenin elinden almış değilim. 22 sene parti başkanlığı, 5 sene muhalefet liderliği, 10 sene memurluk yaptım. 50 seneyi aşan bir hizmetim var bu ülkeye. Bu 50 senede nereden başlandı nereye gelindi Türkiye ne kazandı bunları arz etmek istedik. Bunları da bu müzeyle gözler önüne serdik. 10-12 milyon nüfuslu Türkiye’nin şimdi 76 milyon nüfusu var. Ekonomik kalkınmada da önde gelen ülkeler arasındayız. Türkiye Atatürk’ün gösterdiği ilkede cumhuriyetten yararlanılıp önemli bir yere gelmiştir.

1950 Türkiye’si 21 milyon nüfusu var. 41 köyü var 13 tanesinde elektrik var. Okullar sağlık tesisleri eksik. 3 tane üniversite var. Halkın yoksulluk ve fukaralık içerisinde olduğu bir dönem. 1923 Türkiye’sinde ise yoksul fukara sıkıntılar içerisinde kıvranan bir Türkiye var. Büyük Atatürk reformların kapısını açık tutmak suretiyle ülkenin gelişmesi için gayret sarf etmiştir. Dert o kadar çok ki dertleri karşılayacak imkan yok” dedi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İNŞAAT HALİNDE ÇÜRÜYEN KÜLTÜR MERKEZİ

Haberi Oku