Gündem:
TAŞERON KADRO ŞARTLARI SINAV DA VAR DENEME SÜRESİ DE!
Kadro bekleyen taşeron işçiler için heyecan dorukta. Başbakan Binali Yıldırım taşeron işçilerle ilgili düzenlemenin yıl sonuna kadar tamamlanacağını söyledi.

Ancak düzenlemenin detaylarını vermedi. Ancak taşeron kadro nasıl olacak, kimleri kapsayacak sorularının yanıtları kulislerde konuşulmaya başlandı. Hürriyet gazetesi yazarı Noyan Doğan taşeron düzenlemesiyle ilgili yapılan çalışmanın detaylarını bugünkü köşesine taşıdı. "Önce, kısaca, taşeron sorununa değineyim" diyerek yazısına başlayan Noyan Doğan, taşerona kadro için 'ara bir formül' geliştirildiğini yazdı. Doğan, "Kamuda çalışan ve kadro bekleyen 750 bin taşeron işçinin sorunu yıl sonuna kadar çözülecek. Taşeron işçiler kamuda çalışmaya devam edecek ancak yeni statü verilecek. Mevcutta bir yıl olan sözleşme süresi 3 yıla çıkarılacak, 3 yılın sonunda sözleşme yenilenecek" diye yazdı. Noyan Doğan'ın yazısının detayları şöyle:

"Bir süredir taşerona kadro konusu gündemde. Son noktayı önceki gün, Başbakan Binali Yıldırım koydu ve bu yılın sonuna kadar sorunun çözüleceğini açıkladı. Önce, kısaca, taşeron sorununa değineyim. İster kamu olsun, ister özel sektör bir işletme ile anlaşma yaparak, o işletmenin uzmanlık gerektiren işlerinde istihdam etmek üzere personel alan ve bu personeli de sadece anlaşma yaptığı işletmede çalıştıranlara, alt işveren ya da taşeron, bu işleri yapanlara da taşeron işçi deniyor.

Her ne kadar iş kanunu, taşeronluğun sınırlarını belirleyip, kimlerin asıl işlerde, kimlerin yardımcı işlerde çalışacağının tarifini yapmışsa da zaman içinde asıl iş, yardımcı iş kavramları birbirine karışmış uzmanından teknisyenine, şoföründen temizlikçisine kadar her çalışan taşeronluk müessesi içine sokulmuş. Malum, taşeron işçi demek bir yıldan az çalıştırılan, dolayısıyla kadrosuz çalışan ve başta emeklilik olmak üzere bazı sosyal güvenlik haklarından yararlanamayan işçi anlamına geliyor. Taşeron işçilerin sayıları da öyle az buz değil kamu ve özel sektörde taşeron sayısı 1,4 milyonun üzerinde.

Bunun 750 bini kamuda çalışıyor –ki, bunun da 350 bini belediyelerde, kalan ise hastaneler ve yüksek öğretim kurumlarında çalışıyor. Bir o kadar da özel sektörde istihdam edilen taşeron işçiler var. Özellikle belediyelerde neredeyse tüm işler temizlik işçisi adı altında taşeron işçilere yaptırılıyor. İşte, yıllardır süren taşerona kadro sorunu yıl sonuna kadar çözülecek. Peki, nasıl çözülecek? Masadaki alternatifleri paylaşayım hatta madde madde anlatayım.

Ama öncelikle şunu belirteyim, çözüm formülü, kamuda çalışan taşeron işçileri ilgilendiriyor özel sektör çalışanlarını değil. Şunu da söyleyeyim, hangi taşeron işçilerin kadroya alınacağı ile ilgili net bir liste belirleşmiş durumda.

MASADAKİ FORMÜL
İster asıl iş olsun, ister yardımcı iş taşeron işçiler kamuda aynı yerde çalışmaya devam edecek. Kamuda çalışan taşeron işçiler yeni bir statüye tabi olacak. Kamudaki, 4a-4b-4c-4d olmak üzere 4 farklı statü bulunuyor. Taşeronlar içinse bunların dışında bir statü getirilecek ama kamuda istihdam edilecekler.

Mevcutta bir yıl olan sözleşme süresi 3 yıla çıkarılacak, 3 yılın sonunda sözleşme yenilenecek. Kişinin üç yıl içindeki performansına ve diğer kriterlere bakılarak, sözleşme yenilenecek. Başta yaş olmak üzere emeklilik ile ilgili şartları neyse, bu şartları yerine getirenler emekli olabilecek.

Ücrette bir değişiklik olmayacak, aynı ücretle kamuya geçilecek. Toplu sözleşme haklarından, yıl içindeki maaş artış imkanlarından yararlanılacak. Emeklilik yaşı gelenler bu haktan yararlanamayacak. Taşeron çalışanlar hangi iş kolunda çalışıyorsa aynı iş kolunda çalışmaya devam edecek. Kadroya geçişler sınavla olacak.

Kadroya geçişte kamu kurumları istihdam edeceği kişi sayısı kadar kişiyi alacak, kalanlar kadroya giremeyecek. Kıdem tazminatı devlet güvencesinde olacak. Kıdeme bağlı haklar kaybolmayacak. Masadaki seçeneklerde biri de bir devlet şirketi kurulup, taşeron çalışanların kadrolarının bu kurum üzerinden yürütülmesi. Yeni düzenleme yapıldıktan sonra kamu kurumları ihtiyaç duydukları kadar kişiyi istihdam edebilecek.

 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İNŞAAT HALİNDE ÇÜRÜYEN KÜLTÜR MERKEZİ

Haberi Oku