Gündem:
Torba Yasa İşçilerin Hayat Sigortası

Türk - İş Isparta İl Temsilcisi Sadık Kaya, 2014 yılında mevdana gelen iş kazalarında yüzlerce işçinin öldüğünü belirterek, bu konuda denetimlerin yetersiz olduğunu söyledi.

DENETİM AZ

Türk – İş İl Temsilcisi Sadık Kaya, Türkiye genelinde işçi ölümlerinde 2014 yılında büyük bir artış olduğunu belirterek, denetimlerin çok az olduğunu belirtti. Türk – İş İl Temsilcisi Kaya, “Soma’da 301 cana mal olan maden ocağı felaketinin ardından İstanbul’da 10 işçinin hayatını kaybettiği asansör kazasının yaşanması iş ve işçi güvenliğini tartışmaya açtı. Her geçen gün en az 5 işçi hayatım kaybediyor.

Türkiye, iş kazalarında sicili bozuk ülkelerin başında geliyor. 2002’den beri yaklaşık 14 bin işçi iş kazalarında hayatım kaybetti. 30 bin kişi de çalışamayacak şekilde sakatlandı.

BİR GÜN DAHİ ÇALIŞSALAR, KIDEM TAZMİNATINDAN YARARLANABİLECEKLER
Türk – İş İl Temsilcisi Sadık Kaya, yürürlüğe girecek Torba Yasası’nda işçilerin bir günlük çalışmaları kapsamında kıdem tazminatından yararlanabileceğini belirterek, “İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanuna göre, gerekçeli müfettiş raporuna karşı tebliğ tarihinden itibaren 6 gün yerine, 30 iş günü içinde işverenlerce yetkili iş mahkemesine itiraz edilebilecek. İtiraz üzerine görülecek olan dava, basit yargılama usulüne göre 4 ay içinde sonuçlandırılacak. Mahkemece verilen kararın temyizi halinde Yargıtay, 6 ay içinde kesin karar verecek.

Yeraltı işlerinde çalışan işçilerde kıdem şartı aranmayacak. Buna göre, yeraltı işlerinde bir gün dahi çalışanlar kıdem tazminatından yararlanabilecek.

İşverenler, alt işverene iş vermeleri halinde, bunların işçilerinin ücretlerinin ödenip ödenmediğini, işçinin başvurusu üzerine veya aylık olarak resen kontrol etmekle ve varsa ödenmeyen ücretleri hak edişlerinden keserek işçilerin banka hesabına yatırmakla yükümlü olacak.

 

Zorunlu ve olağanüstü çalışılması gereken durumlar dışında, yeraltı maden işlerinde çalışanlara fazla çalışma yaptırılamayacak.

Yeraltı maden işlerinde çalışanlara zorunlu ve olağanüstü hallerde haftalık 36 saati aşan her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret, normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde 100 artırılmasıyla ödenecek.

Kanunla yeraltında çalışan işçiler için yıllık ücretli izin sürelerinin 4 gün artırılması öngörülüyor” şeklinde konuştu.

FAZLA İŞÇİLER, DİĞER KURAMLARA GİDECEK
Türk – İş İl Temsilcisi Sadık Kaya, kurumlarda işçi sayısının fazla olması taktirde, fazla olan işçilerin bir başka kurumlara yönlendirmenin önünün açıldığını belirterek, “İl özel idarelerindeki ihtiyaç fazlası işçiler Karayolları taşra teşkilatında, belediyelerin ihtiyaç fazlası işçiler ise Milli Eğitim Bakanlığı ve Emniyet'in taşra teşkilatındaki sürekli işçi ile sürekli işçi norm kadro dahilinde olmak üzere ihtiyacı bulunan mahalli idarelere atanacak. Sağlık Bakanlığı'nda döner sermaye gelirlerinden, sözleşmeli personel ile açıktan vekil olarak atananlar da yararlanabilecek. Sendika üyelerine 3 ayda bir 45 TL toplu görüşme primi ödenecek. Sözleşmeli personel, sendikaya üye olabilecek. Ancak grev yapamayacaklar. Sendikaların yetki tespitinde, 30 Haziran 2011’den sonra yayımlanacak istatistikler dikkate alınacak” diyerek sözlerini noktaladı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ŞEHİDİMİZ VAR ISPARTA

Haberi Oku