Gündem:
Verilen zam çalışma barışını bozar
Türk Büro Sen Isparta Şube Başkanı Ahmet Aydemir, açıklamasında şu ayrıntılara yer verdi.

Bilindiği üzere TBMM Adalet Komisyonu'nda Hakim ve Savcılara yapılacak 1.155,00 TL zammı da içeren "Yargı Paketi" görüşülmeye başlanacaktır. 
Hakim ve Savcılara yönelik ayrımcı bir uygulama, adalete yapılacak en büyük kötülüktür.           
Hükümet daha önce değişik tarihlerde yaptığı iki ayrı düzenleme ile, hakim ve savcıların ekonomik ve sosyal haklarında ciddi anlamda iyileştirmeler yapmıştır. Söz konusu düzenlemeler yapılırken de bugün olduğu gibi,  50 bini aşkın adalet çalışanı göz ardı edilmiştir. 
 
ADALET ÇALIŞANLARI ARASINDA YAPILAN AYRIM ÇALIŞMA BARIŞINI BOZACAKTIR
Bilindiği gibi, adalet hizmeti verenler sadece hakim ve savcılar değildir. Yazı işleri müdüründen, mübaşirine, zabıt Katibinden, teknik elemanına kadar 50 bini aşkın adalet çalışanı mesai mefhumu olmaksızın hizmet sunmaktadır. Adalet hizmeti sunanlar arasında yapılan ayrımcılık, adalet hizmetlerinin verimini düşürdüğü gibi, çalışma barışını da sekteye uğratacaktır.

Adalet hizmetlerinin olmazsa olmazları Adliye çalışanlarını yok farz ederek, sadece hakim ve savcılara yapılacak bir zam, adı "Adalet Bakanlığı" olan bir kuruma yakışmamaktadır. Ülke insanlarına Adalet hizmeti sunmak için oluşturulan bir kurumun, kendi çalışanları arasında ayrımcılık yapması adalet anlayışına yapılmış olan en büyük darbedir. Bu sebeple, adında "Adalet" olan bir partinin, yine adı "Adalet" olan bir Bakanlığın, bu ayrımcı anlayışıyla gerçek manada adalet dağıtması imkansızdır.

Adalet çalışanları arasında 3. defa yapılacak ayrım, çalışma barışını bozacak ve adalet hizmetlerinin sekteye uğramasına sebep olacaktır. Adalet Bakanlığı bu yanlıştan vazgeçmeli, TBMM Adalet Komisyonu ise bu yanlışlığa ortak olmamalıdır. Hakim ve Savcılara yapılacak zam diğer adalet çalışanlarına ve tüm kamu çalışanlarına da yansıtılmalıdır. Biz, kamu görevlilerine yapılacak her iyileştirmeye destek veririz. Ancak, ayrımcılığı ve adaletsizliği kabul etmemiz mümkün değildir. 
 
TÜM KAMU ÇALIŞANLARINA EK ZAM YAPILMALIDIR              
AKP Hükümeti 13 yıllık iktidarı boyunca çıkardığı Kanun Hükmünde Kararnamelerle bir kısım kamu çalışanının fazla mesai ücretlerine, havuz paralarına, ek ödemelerine ve ikramiyelerine el koyarak, memurlarımızı mağdur etmiştir. Aynı süreçte ise, üst düzey yöneticilerle ilgili bazı özel düzenlemeler yaparak, ücret ve tazminat göstergelerini yükseltmiş, ücretlerinde önemli derecede artış sağlamıştır. 

Yandaş konfederasyonla yapılan mutabakat sonucu 2014 yılı için 123 TL seyyanen artış ve 2015 yılı için %3+3 zam verilmiş, 2014 yılı için enflasyon farkı dahi talep edilmemişti. 123 TL'lik seyyanen zammın memur maaşlarına yansıması %5,2 olmuş, haziran ayı 2014 yılı enflasyonu ise %5,7 olarak gerçekleşmiştir. Eylül ayı itibariyle ise bu rakam 6,43'e ulaşmıştır. Böylece Haziran ayından itibaren memurlarımız enflasyon altında ücrete mahkum edilmişlerdir. Bilindiği gibi hükümet 2014 yılı sonu enflasyon beklentisini %9,4 olarak revize etmiştir. Buda gösteriyor ki, memurlarımızın kaybı yılsonuna kadar %4,2'ye yükselecektir. Sendikamız ve Konfederasyonumuz, bu kaybın ortadan kalkması için Haziran ayından bu yana ek zam talep etmektedir.

Ancak Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "2014 yılı zamlarının toplu sözleşmede belirlendiğini ve memura enflasyon farkı verilmesinin mümkün olmayacağını" ifade etmiştir. Buradan Sayın Bakan'a soruyoruz; Toplu Sözleşme mutabakatı dışında başta üst düzey bürokratlar olmak üzere, Hakim ve Savcılara zam yaparken neden Toplu Sözleşme mutabakatından bahsetmiyorsunuz? Yoksa üst düzey yöneticiler ile Hakim ve Savcıları kamu görevlisi olarak görmüyor musunuz? İşinize geldiği zaman toplu sözleşme metnini bahane etmeniz hiçte yakışık almıyor. Hükümet iktidara geldiği günden bu yana söylediği, "Memuru enflasyon altında ezdirmeyeceğiz" sözünün altında kalmıştır. Verdiğiniz sözleri ne çabuk unutuyorsunuz? Memurlar enflasyon altında inlerken ve hayatlarını borçla idame ettirmeye çalışırken, ek zam talebimize neden kulak tıkıyorsunuz? Türk Büro-Sen olarak, hükümeti bugüne kadar yaptığı açıklamaların arkasında durmaya ve memuru enflasyon altında ezilmekten kurtarmaya davet ediyoruz. 
 
ÜRETİMDEN GELEN GÜCÜMÜZÜ KULLANACAĞIZ
Türk Büro-Sen olarak, memurlarımızın haklı taleplerini her platformda kararlılıkla savunmayı sürdüreceğiz ve hakim ve savcılara yapılması düşünülen zammın tüm kamu çalışanlarına verilmesi için eylemlilik sürecimizi devam ettireceğiz ayrıca üretimden gelen gücümüzü kullanmaktan da geri durmayacağımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz. 
 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ŞEHİDİMİZ VAR ISPARTA

Haberi Oku