Video Haber:
Erdem: 'Yeni Türkiye” söylemi faydalı sonuçlar doğurabilir
Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ramazan Erdem,  Yeni Türkiye söylemini Medyakdeniz için değerlendirdi. Erdem ile yaptığımız röportajı sunuyoruz. 

Medyakdeniz: Yeni Türkiye söylemi neden gündeme geldi?

Ramazan Erdem: Yeni Türkiye söyleminin neden gündeme geldiğine cevap verebilmek için son yıllarda nelerin değiştiğine bakmak lâzım. Kabul etmek lâzım ki, son 10 yılda Türkiye’de pek çok değişti. Türkiye AK Parti iktidarıyla siyaseten istikrarlı bir döneme girdi. Siyasî istikrar ekonomik istikrarı getirdi ve halkın refah seviyesi ciddi anlamda yükseldi. Sosyal olarak da Türkiye çok gereksiz tartışmalara enerji harcıyordu. Basit bir örnek vermek gerekirse, düşünün kısa bir süre önce üniversitelerde öğrencilerin kılık ve kıyafetinin nasıl olması gerektiğini tartışıyorduk. Şimdi ne kadar komik geliyor ama biz böyle basit bir konu için tüm ülke olarak ne kadar enerji kaybettik. Bu tür problemler arkada kaldı. Dış politikadaki etkisi ve ekonomik gücüyle de bağlantılı olarak dış dünyada da Türkiye’nin imajı değişti ve itibarı ciddi anlamda arttı. Her aşılan sorun yeni arayışları beraberinde getirir. Türkiye’de de böyle oldu, eski sorunlar aşılınca yeni konular tartışılmaya başlandı. Başkanlık sistemi, yeni anayasa tartışmaları, Türkiye’nin yaklaşık 30 yıldır çok büyük maliyetlere katlandığı ancak sonuç alamadığı Kürt meselesi için bir sürecin başlatılmış olması… Bunlar “Yeni Türkiye” tartışmalarının zeminin oluşturdu ve 10 Ağustos’ta Türkiye tarihinde cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi de sanki başlangıç noktası oldu. Yani Yeni Türkiye diye bir kavramsallaştırma yapılacaksa bu tarih muhtemelen 10 Ağustos 2014 tarihi olacaktır.

Medyakdeniz: Yeni Türkiye söylemi ülkemize neler kazandıracak ya da neler kaybettirecek?

Ramazan Erdem: “Yeni” kelimesinin her zaman sihirli bir etkisi vardır. “Yeni” eskimeyendir, eskiyi devre dışı bırakandır, daha önce olmayandır, öncekinden daha iyidir, iyiye doğru gidiştir... Bu yüzden kelime her zaman popülaritesini korumuştur. Meselâ aklıma geldi, 1700’lü yıllarından sonlarına doğru Osmanlı Devleti’nde padişâh III. Selim tarafından özellikle askerî alanlarda bir takım düzenlemeler yapılıyor ve bu tür girişimler “yeni düzen” anlamına gelen “Nizam-ı Cedîd” olarak isimlendiriliyor. Benzer şekilde, şimdiki “Yeni Türkiye” tartışmalarında da hedeflenen yönetsel anlamda bir takım köklü değişikliklerdir. Bir de olayın şu yönü var; her ne kadar Ak Parti son üç dönemdir bir öncekinden daha fazla oy oranıyla iktidar olduysa da, her parti gibi eskimeye yüz tutmuştur. Partiyi yöneten iradenin bu siyasî oluşumun eskiyip saf dışı kalmasını önlemek için bir iddia ortaya koyması gerekiyordu, bu da Yeni Türkiye oldu. Bu açıdan tekrar canlanma ve yenilenme çabası olarak da düşünülebilir.

Ne kazandıracağı ya da ne kaybettireceği meselesi konuya hangi cepheden baktığınıza göre değişiyor. Çünkü “Yeni Türkiye” söylemine ciddi karşı çıkışlar var. Kanaatime göre Türkiye’nin ayağına bağ olan bir çok soruna el atmak, sistemin tıkanan yerlerini açmak, kronik sorunlara köklü çözümler bulabilmek adına bu söylem faydalı sonuçlar doğurabilecektir. Tabii ki bunun olabilmesi söylemin altının iyi doldurulabilmesine bağlı.

Medyakdeniz: Yerel anlamda yeni Türkiye’den beklentilerimiz neler olmalı?

Ramazan Erdem: Yerel olarak ortaya çıkan sorunlarla Türkiye’nin gündemi birbirinden bağımsız değil. Sadece boyutu ve ölçeği farklı. Bu anlamda yeni Türkiye tartışmaları sadece Ankara ile sınırlı kalmayacak, yerele de yansıyacaktır. Meselâ yönetsel olarak hantal yapılardan kurtulmak istiyorsak yerelde de benzer arayışlar gündeme gelebilir. Cumhurbaşkanı halk tarafından seçiliyorsa, vali neden seçilmesin? Belki önümüzdeki zamanlarda bunu tartışacağız. Yine yerel anlamda mevcut sistem içerisinde ne tür problemler yaşıyorsak, yeni Türkiye söylemiyle onlara çözümler aranacaktır. Şeffaflık, katılımcı yönetim, yönetişim, liyakat vb. evrensel yönetim ilkelerinin yerelde de bir karşılığı olacaktır.  

Medyakdeniz: Yeni dönemde Anayasa’nın yeniden yapılması gerekir mi? Neden?

Ramazan Erdem: Yeni Türkiye iddiası eski Anayasa ile gerçekleştirilemez. Mevcut Anayasa’nın Türkiye’de olağanüstü bir dönemde yazıldığını ve Türkiye’nin son yıllarda da ciddi bir değişim ve dönüşüm yaşadığı düşünülürse bu işe Anayasa’dan başlamak gerektiği açıktır. Bu açıdan Yeni Türkiye çerçevesinde yeni Anayasa tartışmaları merkezde olacaktır. Anayasa değişikliği olmadan Yeni Türkiye adına yapılacak ne varsa yüzeysel kalacaktır. Bu açıdan Türkiye’nin yaşadığı gelişim, değişim ve dönüşümlere uygun olarak yeni bir Anayasa yapılması elbette gerekir. 

Medyakdeniz: Kısa ve orta vadede Türkiye’de muhalefette bir değişime geçilecek mi? Geçilmesi gerekiyor mu?

Ramazan Erdem: Aslında değişim talebinin muhalefetten gelmesi gerekir. İlginçtir ki, Türkiye’de muhalefet satükoyu koruma ve kollama görevini üstlenmiş gibi bir görüntü veriyor. İktidarın yeni uygulamalarına karşı, eskide bir problem yoksa muhalefet onu savunabilir. Ancak bir sorun varsa, bunu birileri çözmeye çalışıyorsa, muhalefet bu çözüm önerilerini de beğenmiyorsa, başka yeni ve farklı çözümler bulmak için çabalamalıdır. Türkiye’de bu pek olmuyor. Muhalefet atılan her yeni adıma karşı mevcut düzenin devamını savunuyor. Özellikle son on yılda iktidar proaktif bir politika üretti, muhalefet hep reaktif kaldı. Yani bir adım arkadan geldi, gündem belirleyemedi, iktidarın belirlediği gündemi tartışmakla yetindi. Düşünebiliyor musunuz, üç dönemdir aynı parti tek başına iktidar oluyor fakat onca yıl geçmesine rağmen hâlâ muhalefette bir iktidar stratejisi ortaya çıkmıyor. Bu muhalefetin de değişmesi gerektiğini göstermiyor mu? Yönetimde doğru ve güzel işlerin yapılabilmesi, muhalefetin fonksiyonunu iyi icra etmesine bağlıdır. İktidarın yanlışlarını düzeltecek, problemlere yeni politikalar üretecek, iktidara alternatif olabilecek bir muhalefet partisi ihtiyacı var Türkiye’de. Bu açıdan Yeni Türkiye söyleminin yeni muhalefet tarzını da beraberinde getirmesi iyi olacaktır. 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Türkiye'de Anayasa Mahkemesi'ne Bireysel Başvuru...
Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Alparslan Altan, "Türkiye'de olan iyi şeylerden birisi de AHİM'e gitmeden...

Haberi Oku