Video Haber:
Yeni Türkiye Söylemi Geçmişi Yok Sayıyor

Süleyman Demirel Üniversitesi 2. Rektörü ve 2014 Yerel Seçimleri’nde CHP’den Belediye Başkan Adayı olan Prof. Dr. Lütfü Çakmakçı, Yeni Türkiye söylemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 

Medyakdeniz: Yeni Türkiye söylemi Ülkemize neler kazandıracak ya da neler kaybettirecek?

Prof. Dr. Lütfü Çakmakçı: “Yeni Türkiye” söylevi  geçmişi yok sayma anlamına gelmektedir. Bu durum beraberinde kaos, belirsizlik, tedirginlik, baskının artması ve geleceğimizi karartacak gelişmelere şahit olmaktır.  

Emperyalist güçlerin amacına uygun bir yapının gelişmesine  alt yapı hazırlanmaktadır. Unutmayalım ki borç alan emir de alır. Bu sebeple, Türk Milletinin geçmişini unutmasını, tarihle olan bağını koparmasını, birlik ve beraberliğinin bozulmasını, içerde insanlarımızın birbirine düşman hale gelmesini  sağlayacak gelişmelere imkan vermektedir.

 ‘Yeni’ sıfatının her kavram ve kelimenin başına getirilerek  hukuksuzluk örtülmekte, gerçekler gizlenmektedir. Türkiye’de demokrasinin ve özgürlüklerin alanı daraltılmaktadır. İktidarın  uygulamaları her geçen gün sertleşmekte, ayrımcı ve ötekileştirici politikalar toplumu kamplaştırmaktadır. Kimlikler, kültürler, inançlar, mezhepler, kadınlar, gençler, aydınlar, emekçiler, gazeteciler, çevreciler ve insan hakları savunucuları üzerindeki baskılar artmaktadır. Bu durum doğru algılanmak zorundadır. Yoksa vakit geçmiş olacaktır.

Medyakdeniz: Türkiye’de muhalefet yeterli mi?

Prof. Dr. Lütfü Çakmakçı: İstihdam yaratmak, kitlelerin yoksullaşan kesimlerine çözüm getirmek, daha adaletli bir düzen yaratmak  İktidardaki yahut muhalefetteki her partinin görevidir. Daha etkili ve daha güçlü olmak, öncelikle muhalefetin kendi işidir; iktidarın mazeret hakkı olmadığı gibi, muhalefetin de yoktur. 

 AKP, tek başına iktidar olmanın avantajını, kozlarını iyi kullanmakta, basından ve TV’lerden büyük destek almaktadır. Bir başka anlatımla  İktidarın desteklenmesi , muhalefetin  sınırlanması anlamına gelmektedir .Bunun yanında paylaşımı gerçekleştirmek gibi hedefler, kaygılar, AKP’nin öncelikleri arasında bulunmamaktadır. AKP’nin modelinde  en tepedekiler  zenginleşmekte , aşağıdakiler fakirleşmektedir. Bunlar halka  muhalefet tarafından yeterince anlatılamamakta ve alternatif politikalarda üretilememektedir. İktidarın oluşturduğu gündemin arkasından gidildiğinde muhalefetin gündem yaratması mümkün olamamaktadır. Bu durum muhalefetin yetersizliğinden  kaynaklanmaktadır. 

Medyakdeniz: Seçim sonuçlarından sonra muhalefetin durumu ne olacak ?

Prof. Dr. Lütfü Çakmakçı: Seçim sonuçlarından sonra muhalefetin durumu ne olacak sorusuna cevap verebilmek için elimizde bir veri tabanının  olması gerekmektedir.  O zaman muhalefet ve iktidarın durumunu tartışmak mümkün olabilir. Zira gelecekte  işler doğru giderken beklenmedik bir ekonomik veya sosyal bir dalgalanma muhalefete şans tanıyabilir. Bu nedenle kehanette bulunmak oldukça zordur.

Medyakdeniz: Kısa ve Orta vadede  Türkiye ‘de muhalefette bir değişime geçilecek mi? Geçilmesi gerekiyor mu?

Prof. Dr. Lütfü Çakmakçı: Türkiye’de muhalefetin ortaya koymaya çalıştığı ‘alternatif’ bakış açısı topluma anlatılamamaktadır. Diğer taraftan CHP ve MHP nin tabanları ortak harekette zorlanmaktadır.  Bu durum partilerin felsefesinden, dünya görüşünden, sosyal tercihinden ve önceliklerinden kaynaklanmaktadır.

Farklı önceliklerden,  farklı hassasiyetlerden oluşan politikalar, muhalefetin yeterli olamamasına neden olmaktadır. Herkesin paylaşabileceği, ortak akıl çalışmaları yerine parti çıkarları ön plana alındığından çözüm üretilememektedir. 

Bu durum Ülkenin geleceğini iktidarın insafına terk etmektedir. Bunun yanında muhalefet dünyadaki gelişmeleri, ekonomik analizini kurucu iradenin görüşüne paralel ve fakat güncel yorumlar yaparak irdelemelidir. Halkı ekonomik güce  ulaştıracak, istihdam yaratacak , üreten Türkiye kavramını ön plana alacak politikalarla iktidar olunabileceğini anlamak zorundadır. Küçük olsun benim olsun yaklaşımı geleceği gölgelemektedir. 

Dolayısı ile Muhalefette değişim kaçınılmaz görünmektedir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Türkiye'de Anayasa Mahkemesi'ne Bireysel Başvuru...
Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Alparslan Altan, "Türkiye'de olan iyi şeylerden birisi de AHİM'e gitmeden...

Haberi Oku